Ben Kimim ?

Emre Polat

Ben kimim?

Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programlama bölümünü bitirdikten sonra kariyerimi E-Dönüşüm Yazılımları sektöründe devam ettirme kararı alarak bölüm ve ilgi alanlarımın da etkisiyle Yazılım Destek Uzmanlığı alanında çalışmaya başladım. E-Dönüşüm Yazılım ekibinde Yazılım Destek Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Nasıl Başladım?

İlk olarak Teknoloji ile 2015 yılının sonlarında tanıştım. Açıkçası bilgisayarımı sadece E-Spor oyunları oynamak için kullanan biri olarak farklı bir yola girdiğimin, bunun bir iş olacağının farkında değildim.

Türkiye’de yaşayan çoğu insan gibi bende eğitimini aldığım mesleği yapıyorum. Çok net söyleyebilirim ki kendinizi bir mesleğe ait hissetmiyorsanız o işi yapma sürenizde çok kısa olacaktır.

Şuan yaptığım işten memnunum, geçmişte okuduğum bölümden de memnumum. Aslında bölümüm sayesinde çok şey öğrendim ve hayatımda hep karşıma çıktı.

Buraya kendimle ilgili yazacağım birçok şey olmasına rağmen site amacının dışına çıkmamak ve yaptığım işlerle ilgili bir hakkımızda yazısı oluşturmak istiyorum.

Şu an ne iş yapıyorum?


Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark Teknoloji Ar-Ge (Araştırma Ve Geliştirme) Merkezinde dışarıdan gelen projelerin tamamlanması ve teslim edilmesiyle ilgili sektörlerin ileri gelen teknoloji firmaları tek bir çatı altında istihdam sağlamakta.

Benim rolüm ise her gün dijitalleşen teknoloji çağında E-Dönüşüm uygulamaları geliştirmek ve destek olmak.

Nasıl bir iş modeli? Herkes yapabilir mi?

İlk olarak şunu söylemeliyim ki bugün bir siteye girip şu nasıl oluyormuş bir bakalım diye araştırdığınız konuda sürekli denemeler (çoğu zaman yanlış olacaktır) yapıp, sıkılmadan uğraşmaya devam ederseniz kısa bir süre sonra konuyla ilgili eski yerinizden kalkıp başka bir noktaya vardığınızı gözlemleyebilirsiniz. İnternet üzerinde fazlaca olan kaynaklar, size hep yardımcı olacaktır.

Bu kadar kolay mı diye düşünüyor olabilirsiniz. Biraz altyapınız varsa işleyişi öğrenmeniz yeterli oluyor. Bazı işler büyük ustalık ister. Ki aslında ustalık dediğimiz şey başarılı olunan bir konuda yeteneğinin de bulunmasıdır. Bu iş, öyle bir iş değil. Çalışarak yapılabilecek bir iş. O yüzden çok çalışacağınıza inanıyorsanız doğru işe başlıyorsunuz diyebilirim.

Özgürlük mü, bağlılık mı?

Yaptığım işin benim için en güzel yanı özgür olabilmek. İstediğiniz yerde, istediğiniz zamanda çalışıyor olabilmek. Açıkçası bu durum yaptığım işin daha keyifli olmasını sağlıyor. Bir yerde çalışıyor olmakta güzel ama tek çalışmayı seviyorsanız bu işin artılarından diyebilirim.

Bazı insanlar bir şekilde yönlendirilip iş yapmayı sevebilir. Bilgisi vardır fakat ne yapacağı konusunda onu hareket ettirecek bir yönlendirmeye ihtiyaç duyabilir. Ya da her ay alacağım ücret garanti olsun düşüncesinde olabilir.

Bazı insanlar ise kendi kararları doğrultusunda işler yapmayı, istediği zamanlarda, istediği yerlerde çalışmayı, bir müşteriyle iletişimi kendisi kurmayı, yapabileceklerini geliştirmeyi tercih edebilirler.

Bence iki durumda gayet doğal ve iki durum içinde kötü bir şey görmüyorum. Hayat şartları bazen sizi nereye sürüklerse onu yapmak zorunda kalabiliyorsunuz.

Hedeflerimiz

Hakkımızda yazılarında vizyon kısmında bahsedilen yerdir aslında gelecek zaman. Hedefler vardır, bu kısımda yer verilir. Pek tabii ki hedefler olmadan yaşanmaz. Hedefinizin ne olduğunu bilmiyorsanız, büyük bir çıkmazdasınız demektir.

Bir söz var “kendine inanmaya başlayana kadar, kendine ait bir hayatın olmayacak” gibi güzel bir söz. Evet neler olacağını bilemeyiz ama hedefler belirleyebiliriz. Hedefleri belirmeden önce ilk iş kendinize inanmak olmalı.

Yapılan araştırmalara göre insanlar kendi özelliklerini söylerken başkalarına atfettiklerinde daha rahat anlatabiliyorlar. Bizde de çok vardır mesela bir arkadaşım diye başlanır cümleye ama aslında kendisidir.

Sizi diğer insanlardan farklı kılan özelliklerinizi düşündünüz mü hiç? Bunu anlamanın bir kaç yolu var. Google eğitimlerinde de bahsediliyor, izlemenizi öneririm. Bir arkadaşınıza mail atın ve ona son zamanlarda iyilik yapıp yapmadığınızı sorun. Veya size en önemli 3 özelliğinizi söylemesini isteyin.

Oturup bir kağıda kendi başarılarınızı yazabilirsiniz. Bunu yaptığınızda aslında hangi konularda iyi olduğunuzu ve bu konuları geliştirebileceğinizi öğreneceksiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Since 2016

14 Proje

3 National Firm

Görüş/Öneri/İletişim: iletisim@emrepolat.net